Meyve ve Sebzelerin Gizli Yaşamları – Maciek Jasik

Polonyalı artist Maciek Jasik Meyve ve Sebzelerin Gizli Yaşamları serisinde beslenme istatistiklerinde mistik ve görünmez nitelikleri yitirilen meyve ve sebzeleri yeniden yorumluyor. Jasik serinin ilham kaynağını şöyle tanımlıyor;

Modern dünya bizi meyve ve sebzelerin köklerinden ve kullanımından ayırdı; Onları sadece sağladıkları tatlar ve dokular için alıyoruz. Halbuki çok yakın zamana kadar her biri bizi kendi gizemi, mitolojisi, sembolizmi ile farklı kültürlere ve dünyalara bağlıyordu.

Sadece Columbus 1492’de Amerika’ya gelene kadar burada bulunan yaban mersini, domates, kabak, papaya, patates ve ananas değil, bugün yediğimiz şeyin çoğu binlerce yılda patlıcan gibi küçük, acı köklerden ekildi. Ya da karnabahar haline gelen vahşi lahana gibi.

Karpuz, Afrika’ya büyük ölçüde yumuşak kavun olarak geldi, ancak aylarca su kaynağı olarak kalma kabiliyeti nedeniyle önem kazandı; Öbür dünyadaki yolculuklarına yardım etmek için firavunlarla gömüldüler.

Kısmen alternatif tıp etkisiyle, Nar, Mısır’da ölümden sonra bir hayat simgesi haline geldi – ve tabi Botticelli ve Leonardo da Vinci’nin tasvirlerinde Mesih’in çektiği acı ve diriliş ile. Buddha onu en kutsal üç meyveden biri olarak görüyordu. Eski Yunan’da Hades, nar tohumlarıyla Persephone’u yeraltına çekti.

Yerli Amerikalılar için, kabak tarım için çok önemliydi. Mısır, fasulye ve balkabaklarından oluşan “Üç Kızkardeş” ektiler. 

Fotoğraf, Sanat